Celebrating Talent
Performing Arts Competition Since 1908

2020 COMPETITION OPEN FOR ENTRIES UNTIL 30.11.2019

Dance banner image
View Dance Programme

Dance

Dance is a hugely popular pastime, which is reflected in the number of classes available in the Festival. There are so many opportunities at all ages and stages, from under 5’s to adult, from Classical Ballet to Modern and Tap, as Solos, Duets or Groups. The Bronze, Silver and Gold Medals are always hotly contested, and offer a wonderful showcase for the best of the best.

Dates for 2020 Monday March 2nd through to Wednesday March 11th 


Image 1
Image 2

Programme

Browse the Dance programme

Any queries contact the Section Secretary, Vicki Milford at vicki.hmf@gmail.com

Classes


1162 Dancing Duet Song and Dance (Age 10 and under) 3 Mins 

1  Joshua Lord, Keiana Hollobone         
2 Sydney Durand, Lolly Marmont-Robertson
3 Summer Benton, Maisey Colvin
4 Bibi Dearlove-Richards, Ella Smith    
5 Poppy Gall, Freya Clark
6 Teagan Davy, Molly Burgess
7 Lola Clark, Kitty Rogers-Kelynack
8 Isabelle Sutton, Lucas Differ


1163 Dancing Duet Song and Dance (Age 14 and under) 3 Mins 

1 Rosina Morris, Neve Skilling
2 Mollie and Amelia
3 Shay and Alice
4 Emma Ferguson, Alaya Reeves
5 Charlotte Turley, Maddison Boorman
6 Faith Maloney , Hannah Richards
7 Ria Bowles, Connie Gregory
8 Coco Godden, Summer Caister-Coules
9 Oscar Little, Lily Todd
10 Emma Roper, Ruby Cook
11 Poppy Ball, Poppy Shoesmith
12 Milli Ramsay, Leo Gasson
13 Ella-Rae Frear, Lola Catt
14 Jessica Lily Morris, Evie Dawes

1166 Dancing Duet Song & Dance (Age 21 and under) 3 Mins 

1 Oscar Little, Maisie Edwards
2 Daisy Huxley, Heidi Huxley
3 Ellie Chapman, Charlotte Chapman
4 Amber Redman, Oliver Hopkins
5 Harry Parkinson, Izzi Raine
6 Lily Rose Matthews, Stephanie Puri


1168 Dancing Duet Classical (Age 7 and under) 2.5 Mins 

1 Hilda Carr, Mila Burroughes
2 Vinnie Pharo, Teddie Hand
3 Poppy Crouch, Elsie Redshaw
4 Felicity Entwistle, Rosie Ashby
5 Piper Oakley, Lacey Reeves

1169 Dancing Duet Greek (age 10 and under) 2.5 Mins 

1 Lola Clark, Poppy Crouch



1170 Dancing Duet Ballet (Age 10 and under) 2.5 Mins 
Award: FREDA HILLS MEMORIAL CUP

1 Freya Sadler, Jasmine Howat
2 Neve Nanji, Lissia Carson
3 Katie Walter, Lola Allen
4 Niamh and Ellie


1171 Dancing Duet Modern or Tap (Age 7 and under) 2.5 Mins 

1 Erin Skates, Bella Fingerneissel
2 Darcie Jenkins, Sydney Jenkins
3 Connie Penfold, Aria Carlton-Blake
4 Mia Gibbs, Gabby Crouch               
5 Meredith Aubrey, Libby Green          
6 Lola Clark, Maisy Bull
7 Alannah Blasdell, Orna Blasdell


1172 Dancing Duet Character (Age 10 and under) 2.5 Mins 

1 Alexis Boorman, Maddison Townend
2 Layla Bowles, Connie Gregory
3 Lolly Marmont Robertson, Ella Smith   
4 Daisy Cashman, Neve White                           
5 Cecily Failla, Isabelle Richardson
6 Kitty Rogers-Kelynack, Maisy Bull
7 Poppy Gall, Freya Clark
8 Dolores Crichton, Connie Davey
9 Sarah Baca, Summer Groves             
10 Poppy Ball, Ava Godden-Blanks

1173 Dancing Duet National (Age 10 and under) 2.5 Mins 

1 Megan Holroyd, Lexie Macklin
2 Matilda & Evie


1174 Dancing Duet Modern (Age 10 and under) 2.5 Mins 

1 Poppy Parkinson, Eleanor Wynne
2 Duet Katie and seren
3 Ella-Maire Davies, Keiana Hollobone
4 Kyra Kavanagh, Isabelle Kirrage         
5 Erin Priscott, Chloe Allen        

6 Clementine Pannu, Iris Mathieson 

7 Jessica Allen, Millie Cronk 

8 Lolly Marmont Robertson, Ella Smith            

9 Matilda Rose Harding, Julya Corbett
10 Molly Burgess, Ella Hyatt
11 Poppy Gall, Niamh Pike
12 Rose Temple, Ella Meek
13 Lola Coleman, Joseph Zengin
14 Alaya Reeves, Poppy Ball
15 Maddison Townend, Nellie Berger      


1175 Dancing Duet Tap (Age 10 and under) 2.5 Mins 

1 Ella-Maire Davies, Keiana Hollobone
2 Tilly pelling & Ava Bentley
3 Lola Allen, Lacey Callaway
4 Beth Head, Molly Skates
5 Peighton Davis, Evie Thompson
6 Alexis Boorman, Ellie Wright
7 Matilda Rose Harding, Elsie Leyser-Robertson
8 Freya Clark, Niamh Pike
9 Kitty Rogers-Kelynack, Molly Burgess


1182 Dancing Duet Modern (Age 12 and under) 2.5 Mins 

1 Sophie Lovatt, Daisy Lawrence
2 Ruby Harding, Scarlet Lancaster
3 Hannah Keating, Lexie Collins
4 Lily Todd, Poppy Shoesmith
5 Ria Bowles, Layla Bowles
6 Bethany Lloyd, Shalee Ballancore      
7 Kitty Dearlove-Richards, Zak Smith
8 Havannah Mae Millward-jenkins, Immy Darwen
9 Phoebe Cote, Holly Grant
10 Poppy- May Murfin, Elisa Fletcher
11 Daisy Adhangale, Matilda Paul
12 Chloe Symonds, Freya Symonds
13 Elivia Pope, Orla McCurdy            
14 Logan Adams, Lily-May Pelling
15 Lauren Kilbey, Ellie Bull
16 Ruby Starkey, Jessica Beales
17 Tillie Bannister, Emma Roper
18 Honey Browne, Ruby Cook
19 Ottilee Gregory, Lily Arnott
20 Isabelle Sutton, Luke Charlesworth


1194 Dancing Duet Ballet (Aged 14 and under) 2.5 Mins 
Award: MOLLY VIDLER CUP (Presented by: Wendy Cameron)

1 Evie Dawes, Oscar Little
2 Daisy Braybrooke, Sophie Lovatt       
3 Isabelle Sutton, Luke Charlesworth

1195 Dancing Duet Greek (age 14 and under) 2.5 Mins 

1 Jessica Lily Morris, Evie Dawes
2 Alice Alger, Elodie Cooper
3 Phoebe Reed, Abigail Cole
4 Millie Moore, Millie Cronk            
5 Ria Bowles, Layla Bowles
6 Lily-May Pelling, Poppy Shoesmith


1196 Dancing Duet Character (Age 14 and under) 2.5 Mins 
Award: RYE DANCE CENTRE SILVER SALVER (Presented by The Pupils of the Rye Dance Centre)

1 Ella James, Evie Dawes
2 Emma Ferguson, Alaya Reeves
3 Ella Andrews, Daisy Lawrence
4 Phoebe Reed, Abigail Cole
5 Oscar Little, Martha Cocks
6 Ria Bowles, Millie Moore
7 Charlotte Turley, Maddison Boorman
8 Ella Mitchell, Amy Felstead
9 Ava Hall, Zak Smith                   
10 Izzy Willard, Libby Johnstone        
11 Ellie Chapman, Kailash Davy
12 Ruby Starkey, Jessica Beales
13 Grace Kilcoyne, Jessica Oliver
14 Honey Browne, Lauren Kilbey
15 Freya Hollister, Emma Roper
16 Isabelle Sutton, Milli Ramsay
17 Lydia Beecroft, Kiera Allen
18 Molly Witcomb, Ella Rae Frear



1197 Dancing Duet National (Age 14 and under) 2.5 Mins 

1 Gina Dodd, Libby Johnstone
2 Alice Alger, Anna Jeffery


1198 Dancing Duet Modern (Age 14 and under) 2.5 Mins 
Award: LEON & EUNICE BARTELL CUP

1 Evie Dawes, Oscar Little
2 Olivia Atherton, Freya Ramsden
3 Mia Herbert, Ruby Moss
4 Ellie Chapman, Izzi Raine
5 Phoebe Reed, Abigail Cole
6 Rebecca Crawford, Scarlett Brown
7 Anna Ripley, Annie Taylor
8 Anna and Daisy
9 Amy Redpath, Imogen Beale
10 Grace Kilcoyne, Kailash Davy
11 Lily Fields, Avy-Rue Crooks
12 Poppy Baker, Hannah Mitchell

1199 Dancing Duet Tap (Age 14 and under) 2.5 Mins 

1 Evie Dawes, Lily Todd
2 Rosie and Ivy Tap
3 Matilda & Emily
4 Ella James, Oscar Little
5 Olivia Atherton, Freya Ramsden
6 Freya Goldsmith, Tegan Bevan
7 Chloe Symonds, Freya Symonds
8 Lily-May Pelling, Poppy Shoesmith
9 Amy Redpath, Amy Hynes
10 Ellie Chapman, Kailash Davy
11 Jessica Beales, Izzi Raine
12 Timothy Allen, Leo Gasson
13 Isabelle Sutton, Molly Playford
14 Jessica-Lily Morris, Bethany Hennessy
15 Millie Moore, Sonny Trewin

1200 Dancing Duet Lyrical (Age 14 and under) 2.5 Mins

1  Tinisha Dixon, Heidi Ogden            
2 Abigail Cole, Tallulah Clarke
3 Nathalie Van Damme, Isabella Chesson  
4 Layla Bowles, Millie Moore
5 Ella Mitchell, Amy Felstead
6 Poppy- May Murfin, Elisa Fletcher
7 Lily Fields, Elivia Pope              
8 Freya Hollister, Jessica Oliver
9 Lydia Beecroft, Phoebe Reed
10 Isabella Tomlinson, Ellie Hoy


1202 Dancing Duet Ballet (Age 21 and under) 2.5 Mins 
Award: BRENDA BLAKESLEY CHALLENGE TROPHY (Presented by Miss Brenda Blakesley)

1 Amy Robinson, Maisie Edwards
2 Ruby Ophelia Chisholm-Beyer, Millie Rose White



1204 Dancing Duets National (Age 21 & under) 2.5 Mins 

1 Laura Gow, Lily-Rose Matthews


1203 Dancing Duet Character (Age 21 and under) 2.5 Mins 

1 Harvey Pearce, Victoria Hitchens
2 Charlotte Chapman, Izzi Raine
3 Ashleigh Harris, Charlotte Foster
4 Sarah Levett, Harry Parkinson
5 Ellie Bourn, Freya Starkey
6 Stephanie Puri, Lily-Rose Matthews    
7 Maisie Edwards, Jessica Sutton
8 Jessica-Lily Morris, Millie-Rose White


1205 Dancing Duets Greek (Age 21 & under) 2.5 Mins 

1 Bethany Hennessy, Olivia James
2 Lucie Beth Setters, Lillia Moore


1206 Dancing Duet Modern (Age 21 and under) 2.5 Mins 
Award: RENEE BAILEY MEMORIAL CUP (Presented by The Hastings Stage Studio)

1 Bethany Hennessy, Olivia James
2 Harvey Pearce, Antonia Laurella
3 Laura Gow, Chase-Taomi Phillips
4 Ellie Bourn, Ashleigh Harris
5 Amber Redman, Harry Parkinson
6 Charlotte Chapman, Oliver Hopkins
7 Niamh Meston, Charlotte Foster
8 Maisie Edwards, Jessica Sutton
9 Stephanie Puri, Millie White
10 Ellie Peacock, Milli Ramsay

1207 Dancing Duet Tap (Age 21 and under) 2.5 Mins 2.5 mins

1 Amy Robinson, Maisie Edwards
2 Charlotte Chapman, Oliver Hopkins
3 Ellie Bourn, Charlotte Foster
4 Amber Redman, Harry Parkinson
5 Laura Gow, Lily-Rose Matthews
6 Jessica Sutton, Millie Rose White


1208 Dancing Duet Contemporary (Age 13 to 21) 2.5 Mins 

1 Faith Moloney, Lewis Daynes
2 Kitty Horsman, Nancy Barrellie


1209 Dancing Duets Lyrical (Age 21 and under) 2.5 Mins 

1 Amy Robinson, Stephanie Puri 
2 Bethany Hennessy, Millie Rose White
3 Laura Gow, Chase-Taomi Phillips
4 Freya Starkey, Sarah Levett
5 Olivia James, Jessica-Lily Morris
6 Lily Rose Matthews, Maisie Edwards


1215 Dancing Trios and Quartets Tap (Age 10 and under) 2.5 Mins 

1 Freya Sadler, Jasmine Howat, Katie Malone, Seren Gordon



1242 Dancing Groups Classical (Age 10 and under) 4 Mins 4 mins
Award: CONIBEAR CUP (Presented by Miss Dorothy Conibear)

1 Lacey Theatre Arts
2 Zoe Pennington Dance Studios A
3 A2 Arts Academy A
4 Brooks Dance Academy
5 Lacey Theatre Arts B
6 Zoe Pennington Dance Studios B
7 Rye Dance Centre A
8 Lacey Theatre Arts C
9 Zoe Pennington Group C

13:30 Lunch
Afternoon

1244 Dancing Groups Modern (Age 10 and under) 4 Mins 4 mins

1 Zoe Pennington Dance Studios A
2 Lacey Theatre Arts
3 Brooks Dance Academy
4 WISH UPON A STAR
5 A2 Arts Academy A
6 Zoe Pennington Dance Studios B
7 Neverland
8 Brooks Dance Academy B
9 SilverLee Stage School
10 Lacey Theatre Arts B


1245 Dancing Groups Tap (Age 10 and under) 4 Mins 4 mins

1 Zoe Pennington Dance Studios


1246 Dancing Groups Song and Dance (Age 10 and under) 4 Mins 

1 Zoe Pennington Dance Studios
2 SilverLee Stage School


1249 Dancing Groups Ballet (Age 14 and under) 4 Mins 
Award: THE MILDRED ELDRIDGE SILVER CHALLENGE CUP

1 Brooks Dance Academy

1250 Dancing Groups Character (Age 14 and under) 4 Mins 
Award: ELSIE TYLER SILVER CHALLENGE CUP

1 Rye Dance Centre B
2 Lacey Theatre Arts


1251 Dancing Groups Greek (Age 14 and under) 4 Mins 4

1 Sussex Dance Studios
2 Rye dance Centre L


1252 Dancing Groups National (Age 14 and under) 4 Mins 4 mins

1 Zoe Pennington Dance Studios B
2 Laton Ash Dance Centre
3 Zoe Pennington Dance Studios A

1254 Dancing Groups Modern (Age 14 and under) 4 Mins 4 mins
Award: LATON ASH SILVER SALVER 'A'

1 ROX SCHOOL OF DANCE A
2 Ratton Academy Of Performing Arts
3 Brooks Dance Academy
4 A2 Arts Academy A
5 ROX SCHOOL OF DANCE D
6 Rye Dance Centre C
7 SilverLee Stage School
8 Brooks Dance Academy B
9 Charlotte Burt School of Dance
10 ROX SCHOOL OF DANCE B

1255 Dancing Groups Song and Dance (Age 14 and under) 4.5 Mins 
Award: THE SIMON CUP (Presented by Pauline and Bernard Simon)

1 ROX SCHOOL OF DANCE C
2 Zoe Pennington Dance Studios
3 SilverLee Stage School
4 Lacey Theatre Arts

1256 Dancing Groups Tap (Age 14 and under) 4 Mins 

1 SilverLee Stage School
2 Lacey Theatre Arts B


1258 Dancing Groups Ballet (Age 21 and under) 4 Mins 
Award: PHYLLIS GODFREY SILVER CHALLENGE CUP (Presented by Miss Phyllis Godfrey)

1 Lacey Theatre Arts B
2 Brooks Dance Academy
3 Rye Dance Centre K
4 Lacey Theatre Arts


1262 Dancing Groups Character (Age 21 and under) 4 Mins 
Award: AGNES EASTMAN SILVER CHALLENGE CUP

1 Rye Dance Centre D
2 Laton Ash Dance Centre

1263 Dancing Groups National (Age 21 and under) 4 Mins 

1 Zoe Pennington Dance Studios A
2 Zoe Pennington Dance Studios B


1264 Dancing Groups Tap (Age 21 and under) 4 Mins 4 

1 Lacey Theatre Arts B
2 Zoe Pennington Dance Studios A
3 Lacey Theatre Arts

1265 Dancing Groups Greek (Age 21 and under) 4 Mins 

1 Sussex Dance Studios
2 Laton Ash Dance Centre
3 Sussex Dance Studios B




1266 Dancing Groups Modern (Age 21 and under) 4 Mins 
Award: LATON ASH SILVER SALVER 'B'

1 Rye Dance Centre E
2 Lacey Theatre Arts B
3 Brooks Dance Academy
4 A2 Arts Academy A
5 Zoe Pennington Dance Studios
6 Rye Dance Centre F
7 Brooks Dance Academy B
8 Lacey Theatre Arts


1267 Dancing Groups Song and Dance (Age 21 and under) 4.5 Mins 
Award: THE PEGGY HARRIS CUP

1 Zoe Pennington Dance Studios
2 SilverLee Stage School


1269 Dancing Groups Contemporary (Age 21 and under) 4 Mins 

1 Brooks Dance Academy
2 Rye Dance Centre G
3 ROX SCHOOL OF DANCE
4 A2 Arts
5 Brooks Dance Academy B
6 Rye Dance Centre H

1270 Cabaret Class (Any age) 10 mins
Award: Two Awards: Best Group Performance and Best Individual Performance

1 Rye Dance Centre J
2 SilverLee Stage School
3 Lacey Theatre Arts



1271 Dancing Groups Adult Any Style (Age 18 and over) 5 mins

1 TBAD



1150 Dancing Bronze Medal (Age 9, 10 and 11) 4 mins
Award: Bronze Medal

1154 Dancing Silver Medal (Age 12, 13 & 14) 4 mins
Award: Silver Medal

1158 Dancing Gold Medal and the Phyllis Godfrey Championship (Age 15 and under 21 OPEN) 4 mins
Award: Dancing Teachers Trophy (Presented by Local Area Dancing Teachers); A prize of £150

1 Millie Rose White 6 Sarah Levett
2 Ruby Ophelia Chisholm-Beyer 7 Amy Robinson
3 Phoebe Harris 8 Stephanie Puri
4 Harry Parkinson 9 Ellie Peacock
5 Lily-Rose Matthews


1217 Dancing Mini Groups Modern or Tap (Age 10 and under) 3 Mins 3 mins

1 Splitz Dance Academy A
2 SilverLee Stage School
3 Zoe Pennington Dance Studios
4 SilverLee Stage School Juniors A

1223 Dancing Mini Groups Classical (Age 14 and under) 3 Mins 3 mins

1 Charlotte Burt School of Dance
2 Laton Ash Dance Centre

1224 Dancing Mini Groups Modern or Tap (Age 14 and under) 3 Mins 3 mins

1 DanceHouseUK Team A
2 DanceHouseUK Team B
3 Aimee Field, Chloe Symonds, Freya Symonds, Coco Godden, Summer Caister-Coules
4 Ratton Academy Of Performing Arts
5 Kiss From a Rose
6 SilverLee Stage School
7 Charlotte Burt School of Dance
8 Charlotte Burt School of Dance
9 Laton Ash Dance Centre

1241 Dancing Mini Groups Modern or Tap (Age 21 and under) 3 Mins 3 mins

1 SilverLee Stage School
2 Laton Ash Dance Centre
3 Lacey Theatre Arts
4 Rye Dance Centre R



1062 Dancing Solo: National (Age 10) 1.5 Mins 

1 Katie Walter 8 Lily Arnott
2 Beth Head 9 Olivia Francis
3 Megan Holroyd 10 Layla Bowles
4 Neve White 11 Lola Forrest
5 Keiana Hollobone 12 Lila Reah
6 Lexie Macklin 13 Milena Ramashkevich
7 Matilda Lawson 14 Alaya Reeves

1024 Dancing Solo: Modern (Age 6) 1.5 Mins 

1 Arabella Norton 9 Saskia Caister
2 Amelia Lawrence 10 Ivy Hardy
3 Hilda Carr 11 Connie Penfold
4 Meredith Aubrey 12 Poppy Crouch
5 Libby Green 13 Elodie Crowley
6 Maisey Colvin 14 Freya Jordan
7 Thomas Cronk 15 Lacey Reeves
8 Bonnie Appleton

1064 Dancing Solo: Modern (Age 10) 1.5 Mins 

1 Beth Head 14 Layla Bowles
2 Megan Holroyd 15 Laila Deans
3 Katie Walter 16 Holly Grant
4 Neve White 17 Agatha Paisley
5 Lexie Macklin 18 Ellie Bull
6 Daisy Cashman 19 Kitty Dearlove-Richards
7 Keiana Hollobone 20 Ella Meek
8 Lily Arnott 21 Isabelle Sutton
9 Matilda Lawson 22 Poppy Ball
10 Mae Barker 23 Alaya Reeves
11 Elizabeth Williams 24 Eden Rose Johnson
12 Kyla Coleman 25 Jessica Cooper
13 Olivia Francis

1065 Dancing Solo: Lyrical (Age 10) 1.5 Mins 

1 Lily Arnott 7 Sylvie Wilkinson
2 Kyla Coleman 8 Lila Reah
3 Daisy Goodman 9 Milena Ramashkevich
4 Layla Bowles 10 Isabelle Sutton
5 Laila Deans 11 Alaya Reeves
6 Teagan Campbell- Allen

1023 Dancing Solo: Greek (Age 6) 1.5 Mins

1 Molly Mayatt 3 Bonnie Appleton
2 Lauren Rogers 4 Poppy Crouch

1063 Dancing Solo: Greek (Age 10) 1.5 Mins 

1 Neve White 8 Darcy Torrance
2 Lilly-May Shaw 9 Matilda Lawson
3 Katie Walter 10 Layla Bowles
4 Keiana Hollobone 11 Mae Barker
5 Beth Head 12 Ella Meek
6 Daisy Goodman 13 Lila Reah
7 Lily Arnott 14 Isabelle Sutton

1026 Dancing Solo: Tap (Age 6) 1.5 Mins 

1 Bertie Thomas Jones

1066 Dancing Solo: Tap (Age 10) 1.5 Mins 

1 Beth Head 8 Layla Bowles
2 Katie Walter 9 Holly Grant
3 Neve White 10 Jessica Cooper
4 Keiana Hollobone 11 Ella Meek
5 Lily Arnott 12 Isabelle Sutton
6 Matilda Lawson 13 Eden Rose Johnson
7 Mae Barker 14 Poppy Ball

1060 Dancing Solo: Ballet (Age 10) 1.5 Mins 

1 Megan Holroyd 11 Sylvie Wilkinson
2 Katie Walter 12 Lola Forrest
3 Daisy Cashman 13 Layla Bowles
4 Lexie Macklin 14 Laila Deans
5 Neve White 15 Dolores Crichton
6 Keiana Hollobone 16 Lila Reah
7 Lily Arnott 17 Milena Ramashkevich
8 Isabella Cowles 18 Isabelle Sutton
9 Scarlet Lancaster 19 Poppy Ball
10 Matilda Lawson 20 Eden Rose Johnson

1020 Dancing Solo: Ballet (Age 6) 1.5 Mins 

1 Arabella Norton 8 Maisey Colvin
2 Molly Mayatt 9 Thomas Cronk
3 Grace Prior 10 Bonnie Appleton
4 Georgina Harbour 11 Connie Penfold
5 Amelia Lawrence 12 Sonika Cherry
6 Meredith Aubrey 13 Freya Jordan
7 Libby Green

1061 Dancing Solo: Character (Age 10) 1.5 Mins 

1 Beth Head 9 Lola Forrest
2 Katie Walter 10 Layla Bowles
3 Megan Holroyd 11 Sylvie Wilkinson
4 Neve White 12 Dolores Crichton
5 Lexie Macklin 13 Isabelle Sutton
6 Lily Arnott 14 Poppy Ball
7 Scarlet Lancaster 15 Alaya Reeves
8 Matilda Lawson 16 Eden Rose Johnson

1021 Dancing solo Character (Age 6) 1.5 Mins 

1 Hilda Carr 7 Maisey Colvin
2 Ophelia Webb 8 Bertie Thomas Jones
3 Mila Burroughes 9 Sonika Cherry
4 Scarlett Harris 10 Elodie Crowley
5 Georgina Harbour 11 Freya Jordan
6 Poppy Crouch 12 Lacey Reeves


1211 Dancing Trios and Quartets Character (Age 10 and under) 2.5 Mins 

1 Sydney Durand, Lolly Marmont Robertson, Ella Smith
2 Poppy Gall, Martha Pithie, Freya Clark, Niamh Pike
3 Alannah Blasdell, Orna Blasdell, Rosie Ashby, Elsie Redshaw
4  Lola Coleman, Mollie Bune, Ellen Gates, Isabel Curtis
5 Piper Oakley, Lacey Reeves, Ellis Jones
6 Alexis Boorman, Ava Godden Blanks, Ellie Wright, Maddison Townend
7 Ava Godden Blanks, Freya Blackman, Jessica Cooper, Niamh Claridge

1212 Dancing Trios & Quartets National (Age 10 and under) 2.5 Mins 

1 Katie Walter, Grace Pennington, Amber Barrow, Kiera Warner
2 Ava Jackson, Lola Allen, Erin Hillyer

1213 Dancing Trios and Quartets Greek (Age 10 and under) 2.5 Mins 

1 Teagan Davy, Kitty Rogers-Kelynack, Molly Burgess
2 Lola Clark, Poppy Crouch, Maisy Bull, Ella Hyatt
3 Matilda Rose Harding, Nakeyla Allum, Julya Corbett

1214 Dancing Trios and Quartets Modern (Age 10 and under) 2.5 Mins 
Award: SILVERLEA CUP (Presented by Donna McLaughlin)

1 Alicia Redman, Lilly-May Shaw, Evie Dadson, Maia Jenkins
2  Poppy Webb, Erin Priscott, Laila Deans, Sophie Jaquet
3  Lily Crosskey, Lily Hole, Esme Ramsden
4 Belle Caister-Coules, Honey Judge, Gaby Crouch
5 Darci Killick, Eva Charlton, Deedee Yarde
6 Abbi Lester, Lucy Lester, Connie Gregory, Ellie Bengtsson
7 Sydney Durand, Lolly Marmont Robertson, Ella Smith
8 Katie Walter, Beth Head, Molly Skates, Elsie Brown
9 Poppy Crouch, Esme Tiltman, Felicity Entwistle, Ella Hyatt
10 Kitty Rogers-Kelynack, Poppy Gall, Freya Clark, Molly Burgess
11 Lola Clark, Teagan Davy, Maisy Bull, Melian Sims
12 Piper Oakley, Lacey Reeves, Scarlett Dixon
13 Alaya Reeves, Ava Godden-Blanks, Jessica Cooper, Poppy Ball

1218 Dancing Trios and Quartets Song & Dance (Age 10 and under) 3 Mins 
Award: HAVILAND CUP (Presented by The Pupils of The Margaret Haviland School of Dancing)

1 Tilly Pelling, Sydney Jenkins, Zara Pout, Darcie Jenkins
2 Cecily Failla, Freya Pearson, Isabelle Richardson, Lily Cook
3 Eden Cahill, Lola Coleman, Freya Jordan, Eloise Connor
4 Alaya Reeves, Lily Harris, Poppy Ball


1219 Dancing Trios and Quartets Lyrical (Age 14 and under) 2.5 Mins 

1 Lexie Collins, Pru Todorivic-Thomas, Heidi Ogden
2 Aimee Field, Coco Godden, Summer Caister-Coules
3 Anna, Alice and Elodie
4 Ruby Starkey, Jessica Beales, Lauren Kilbey

1220 Dancing Trios and Quartets Greek (Age 14 and under) 2.5 Mins

1 Alice Alger, Anna Jeffery, Elodie Cooper
2  Daisy Braybrooke, Sophie Lovatt, Daisy Lawrence
3 Libby Johnstone, Amy Felstead, Ella Mitchell

1222 Dancing Trios and Quartets Ballet (Age 14 and under) 2.5 Mins 
Award: THE JANICE FULMAN TROPHY

1 Poppy Shoesmith, Emma Ferguson, Lily-May Pelling

1225 Dancing Trios and Quartets Character (Age 14 and under) 2.5 Mins 

1 Ria Bowles, Millie Moore, Layla Bowles
2 Honey Browne, Emma Roper, Ellie Bull
3 Ruby Starkey, Jessica Beales, Jessica Oliver, Lauren Kilbey

1226 Dancing Trios and Quartets Modern (Age 14 and under) 2.5 Mins 
Award: THE ROBIN WINBOW SHIELD

1 Mia Herbert, Rebecca Crawford, Ruby Moss, Scarlett Brown
2 Olivia Atherton, Freya Ramsden, Ashlyn Wilson
3 Chloe Symonds, Chloe Balcomb, Freya Symonds, Summer Caister-Coules
4 Kaiya Scott, Heidi Huxley, Kyla Coleman, Olena Walke
5  Abbi Lester, Ria Bowles, Millie Moore, Layla Bowles
6 Kitty Dearlove-Richards, Ava Hall, Zak Smith
7 Elivia Pope, Tinisha Dixon, Orla McCurdy
8 Ellie Chapman, Grace Kilcoyne, Jessica Oliver, Kailash Davy
9 Hannah Keating, Lily Fields, Avy-Rue Crooks
10 Alexandra Walke, Maya Penfold, Jimmy Goodwin
11 Martha Cocks, Ella James, Oscar Little, Lily-May Pelling


1227 Dancing Trios and Quartets Tap (Age 14 and under) 2.5 Mins 

1 Jessica Beales, Jessica Oliver, Kailash Davy, Izzi Raine
2 Timothy Allen, Molly Playford, Leo Gasson
3 Logan Adams, Poppy Shoesmith, Lily Todd, Emma Ferguson
4 Jessica Lily Morris, Evie Dawes, Oscar Little

1228 Dancing Trios and Quartets Song & Dance (Age 14 and under) 3 Mins 

1 Mollie Middleton, Bella Padden, Rosina Morris, Neve Skilling
2 Rebecca Long, Teagan Mans, Amy Redpath
3 Lila Brooker, Eden Johnson, Isabelle Sutton, Beth Lloyd
4 Ellie Chapman, Teagan Davy, Jessica Beales, Molly Burgess
5 Bethany Hennessy, Jessica-Lily Morris, Evie Dawes


1229 Dancing Trios and Quartets National (Age 14 and under) 2.5 Mins 

1 Ella Meek, Ruby Harding, Scarlet Lancaster, Rose Temple

1234 Dancing Trios and Quartets Ballet (Age 21 and under) 2.5 Mins 

1 Millie Rose White, Ruby Chisholm Beyer, Phoebe Harris

1235 Dancing Trios and Quartets Character (Age 21 and under) 2.5 Mins 

1 Ellie Bourn, Freya Starkey, Ashleigh Harris, Harry Parkinson
2 Stephy Puri, Bronwen Claridge, Maisie Edwards, Lily-Rose Matthews
3 Amber Redman, Charlotte Chapman, Sarah Levett, Charlotte Foster
4 Bethany Hennessy, Millie Rose White, Ruby Chisholm- Beyer, Jessica-Lily Morris


1238 Dancing Trios and Quartets Modern (Age 21 and under) 2.5 Mins 
Award: Blake Thomas Cup

1 Charlotte Chapman, Oliver Hopkins, Harry Parkinson
2 Amber Redman, Freya Starkey, Sarah Levett, Izzi Raine
3 Ellie Bourn, Ashleigh Harris, Niamh Meston, Charlotte Foster
4 Jessica Sutton, Maisie Edwards, Amy Robinson, Sarah Freeman
5 Stephy Puri, Laura Gow, Lily-Rose Matthews

1239 Dancing Trios and Quartets Tap (Age 21 and under) 2.5 Mins 

1 Lily Overton, Lianna Mans, Hannah Rickard
2 Ellie Chapman, Charlotte Chapman, Oliver Hopkins, Harry Parkinson
3 Ellie Bourn, Ashleigh Harris, Niamh Meston, Charlotte Foster
4 Bethany Hennessy, Millie Rose White, Evie Dawes, Olivia James

1240 Dancing Trios and Quartets Song & Dance (Age 21 and under) 3 Mins 

1 Millie Rose White, Jessica Sutton, Maisie Edwards, Amy Robinson
2 Amber Redman, Oliver Hopkins, Harry Parkinson, Izzi Raine

Adjudicators


Hastings Musical Festival

Dance

Mon 2nd March, Tue 3rd March, Wed 4th March, Thu 5th March, Sat 7th March, Sun 8th March, Mon 9th March, Tue 10th March, Wed 11th March

Adjudicator

Alison Seddon

Alison began her dance training at her mother’s school, the Janet Ashton School of Dance, in Lincoln and then at Tozer Studios under Alison Willett. She undertook her vocational training at Leeds Dance College, under the tutelage of Cynthia Carr.

 

Alison danced and choreographed professionally for five years, particularly for E&B Productions, alongside teaching work before turning to teaching full time as Vice Principal of the school in Lincoln and various schools and colleges in Lincoln, Yorkshire and the East Midlands. During this time she was also Co-founder of the Theatre Royal Youth Theatre in Lincoln.

 

Alison has been a teacher and adjudicator at the Classical Greek Dance Ruby Ginner Awards over many years and has twice been invited to deliver the Gladys Thorpe Memorial Lecture in Classical Greek Dance for the IDTA. She has also choreographed work for the ISTD Classical Greek Vocational level syllabi and has served on the Classical Greek Dance committee. Alison is a triple genre examiner for the ISTD in Modern, Tap and Classical Greek and an approved teacher training tutor. She is a dance adjudicator for the British and International Federation of Festivals